Ο Ολυμπιακός επέστρεψε! Ύστερα από τρεις σερί ήττες, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στην επίθεση, νίκησε τη Χίμκι με το επιβλητικό σκορ 88-105! Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν… φωτιά από την περιφέρεια, καθώς τέλειωσαν το ματς με 16/29 (!) τρίποντα (55.2%), έχοντας πετύχει 14/23 σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα στα πρώτα 30 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ομαδικό μπάσκετ, έχοντας τρομερό συσχετισμό στον τομέα ασίστ/λάθη (19/6), δίνοντας ρεσιτάλ και στο κομμάτι της δημιουργίας. Παράλληλα, οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο τόσο στα ριμπάουντ (24-32), όσο και στον ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο μέρος.

MVP ο τρομερός Σλούκας.

Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Κώστας Σλούκας. Ήταν ηγέτης! Ο 30χρονος γκαρντ πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, την κορυφαία του στην τρέχουσα σεζόν, καθώς τέλειωσε το ματς έχοντας 25 πόντους (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές) και 5 ασίστ, ξεκινώντας το ματς με 5/5 σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα. Άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις (19 πόντοι, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Τζένκινς, Σλούκα, Χάρισον στο «3», Πρίντεζη και Έλις. Ο Πρίντεζης βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6.75 μέτρα, καθώς με σερί τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (4-8). Από το ίδιο σημείο ήταν «καυτός» και ο Σλούκας (6-11), με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό. Ο Χάρισον ήταν αποτελεσματικός και εκείνος από την περιφέρεια (11-16 στο 7′), με τους Πειραιώτες να ποντάρουν κυρίως στο μακρινό σουτ στο παιχνίδι. Η Χίμκι αντέδρασε και με πόντους από τους Σβεντ και Μπούκερ έφερε το σκορ στα ίσα (16-16). Ο Σλούκας δεν έχασε σουτ στο ματς, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την ελληνική ομάδα να προηγείται με 23-26. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός στην επίθεση έχοντας 4/8 δίποντα (50%), 5/8 τρίποντα (62.5%) και 3/5 βολές (60%), ενώ μέτρησε 4 ασίστ και μόλις 1 λάθος.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Σβεντ πήρε… το όπλο του. Ο Ρώσος σούπερ-σταρ με τρία σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 35-30 στο 13′. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ, φτάνοντας και στο +8 (43-35) στο 16′ με τον Μπούκερ. Κάπου εκεί, όμως, ήρθε η αντίδραση του Ολυμπιακού. Με τα τρίποντα από τους Βεζένκοφ, Χαραλαμπόπουλο και Σπανούλη, έφερε το σκορ στα ίσα (48-48), παίρνοντας και το προβάδισμα στο ημίχρονο (50-51). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τέλειωσε το πρώτο μέρος όντας καταπληκτική στην επίθεση, καθώς μέτρησε 9/16 δίποντα (56.3%), 9/15 τρίποντα (60%) και 6/9 βολές (66.7%), με 10 ασίστ και 3 λάθη. Ο Σλούκας ήταν ο MVP του εικοσαλέπτου με 10 πόντους (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και 3 ασίστ.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς αποφασισμένος να αυξήσει το προβάδισμα του. Ο Σλούκας έφτασε τους 15 πόντου στο ματς στο 24′ (56-61), με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να… πυροβολούν από την περιφέρεια. Στο 28′ ο Χάρισον «έγραψε» το 64-71 στο σκορ, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +14 (64-78). Στο 30′ οι Πειραιώτες είχαν ήδη 14/23 τρίποντα (60.9%), μετρώντας επί μέρους σκορ 14-27 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, ο εκπληκτικός Σλούκας με νέο τρίποντο, έφτασε τους 21 πόντους στην αναμέτρηση, μετρώντας 5/5 σουτ από την περιφέρεια, φέρνοντας τη διαφορά στο +17 (64-81). Η Χίμκι ροκάνισε τη διαφορά με τους ψηλούς της, αλλά ο Σπανούλης με τρίποντο στο 34′ διατήρησε το προβάδισμα στα ύψη (72-89).
Ο Μπαρτζώκας στη συνέχεια χρησιμοποίησε σχήμα με Τζένκινς, Σλούκα, Σπανούλη, Βεζένκοφ και Μάρτιν, καθώς η Χίμκι μείωσε τη διαφορά (84-94). Οι Πειραιώτες έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην επικράτηση με το επιβλητικό σκορ 88-105

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 52-51, 64-78, 88-105

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΚόλουμ 6 (4/4 βολές, 4 ασίστ), Ζάιτσεφ 4 (2/8 σουτ), Βιάλτσεφ 17 (1/1 δίποντο, 5/6 τρίποντα), Μόνια 6 (2), Γιόβιτς 3 (1), Μπούκερ 10 (5/7 δίποντα), Μπέρτανς 3 (1), Μίκι 17 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σπανούλης 9 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σλούκας 25 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 19 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 6 (2), Τζένκινς 3 (1), Έλις 15 (5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 18/32 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 13/13 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 5 επιθετικά), 27 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/39 δίποντα, 16/29 τρίποντα, 19/24 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη

πηγή: fosonline.gr