Χαϊδάρι: Περιοδεία Αλαβάνου-Σελέκου στην Καραϊσκάκη
![](https://dikaiosinisimera.gr/wp-content/uploads/2024/05/alab2-960x640.jpg)
Ο ευρωβουλευτής του ΚΚΕ και εκ νέου υποψήφιος Λευτέρης Νικολάου – Αλαβάνος περιόδευσε στην οδό Στρατάρχου Καραϊσκάκη στο Χαϊδάρι,, το πρωί του Σαββάτου 25 Μαΐου, συνοδευόμενος από το δήμαρχο Μιχάλη Σελέκο.
Ο ευρωβουλευτής του ΚΚΕ συνομίλησε με κόσμο στα μαγαζιά της περιοχής και στον δρόμο, που του εξέφρασε τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει στην καθημερινότητά και που τα βγάζει όλο και πιο δύσκολα πέρα, αλλά και τις ανησυχίες του για τις εξελίξεις στην ευρύτερη περιοχή με την γενοκτονία του Παλαιστινιακού λαού από το Ισραήλ, αλλά και με την πορεία της ιμπεριαλιστικής σύγκρουσης στην Ουκρανία.
Αντισταθείτε στις αντιλαϊκές πολιτικές των άλλων κομμάτων
Ο Λευτέρης Νικολάου – Αλαβάνος τόνισε πως η ψήφος στο ΚΚΕ είναι η μόνη ψήφος που «επιστρέφει» στον λαό, μέσα από την αποκάλυψη όσων συζητούνται και ψηφίζονται στην Ευρωπαϊκή Ένωση, μέσα από την ενίσχυση των αγώνων απέναντι σε αυτές τις βάρβαρες πολιτικές που ψηφίζουν όλα τα άλλα κόμματα μαζί στο Ευρωκοινοβούλιο και εφαρμόζουν στη χώρα μας οι κυβερνήσεις, διαχρονικά. Απέναντι στις πολιτικές που εκτινάσσουν την ακρίβεια στα ύψη και καθηλώνουν τους μισθούς και που την ίδια ώρα εμπλέκουν τη χώρα μας σε πολέμους, με δισεκατομμύρια ευρώ να δίνονται σε εξοπλισμούς και σε αποστολές για τα συμφέροντα των λίγων, την ώρα που ο λαός δεν έχει νοσοκομεία, σχολεία κτλ.
Σημείωσε πως το βασικό διακύβευμα και αυτών των εκλογών είναι το να δυναμώσει η φωνή του λαού καθώς όλα τα δυσβάσταχτα μέτρα θα είναι εδώ και στις 10 Ιουνίου. Και για να γίνει αυτό πρέπει να έχει δεχτεί πλήγμα η στρατηγική της Ε.Ε. και τα κόμματα που προσπαθούν να την εξωραΐσουν, μέσα από την ισχυροποίηση του ΚΚΕ.