Αγία Βαρβάρα: Μεγάλη συμμετοχή στην ενημερωτική ομιλία για το άσθμα
![](https://dikaiosinisimera.gr/wp-content/uploads/2024/06/436535771_1191877058469731_7938825090486748684_n-1-960x640.jpg)
Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η ομιλία του γιατρού – πνευμονολόγου και αντιδήμαρχου Αγίας Βαρβάρας Χρήστου Βασιλείου για τη διάγνωση και τη θεραπεία του βρογχικού άσθματος.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Άσθματος (31 Μαΐου) στο Α΄ ΚΑΠΗ Αγίας Βαρβάρας και εντάσσεται στις δράσεις προληπτικού ελέγχου που προωθεί ο Δήμος της πόλης. Όπως σημείωσε ο γιατρός το άσθμα ειδικά μετά τον Covid έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας καθώς νοσεί 5-10% του παγκόσμιου πληθυσμού, που σημαίνει ότι στην Ελλάδα υπάρχουν περίπου 1 εκατομμύριο ασθενείς.
Οι ερωτήσεις ήταν πολλές και όπως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις επεκτάθηκαν και σε άλλες παθήσεις των πνευμόνων, όπως η Χρόνια Αναπνευστική Πνευμονοπάθεια καθώς υπήρχε έντονο ενδιαφέρον των παριστάμενων για προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ίδιοι ή συγγενείς τους.